ניצחון בארגנטינה: סוף לכלובי הסלמון!

ארגנטינה אומרת לא לכלובי הסלמון

צעד ענקי להגנת החיים בים: חוק חדש במחוז הדרומי בארגנטינה (האזור בה שמתאים לחקלאות סלמון, שבו התחיל להתהוות קומפלקס כלובי סלמון ענקי) אוסר על כלובי הפיטום של תעשיית הסלמון! הצעד ההיסטורי הזה הופך למעשה את ארגנטינה למדינה הראשונה בעולם שמוציאה את הכלובים הללו מחוץ לחוק ומסלקת את התעשייה הזאת משטחה. זהו צעד מרשים, לאור הרווחים בטווח הקצר שיכלה הממשלה להפיק מהתעשייה ומצמיחתה לחופי המדינה. זהו צעד ממשלתי ראשון מסוגו בתגובה לנתונים הקשים הנאספים בשנים האחרונות על הפגיעה הקשה של כלובי הסלמון בסביבה (וכמובן בדגי הסלמון עצמם).

Photos: Rewilding Argentina

כלובי הפיטום מושקעים בתוך מי הים, ומהווים התעללות מטורפת בדגים שכלואים בתוכם - ואיום חמור לא פחות לאלה שבחוץ: בכלובים מחזיקים את הדגים בצפיפות, והמים שורצים טפילים שפשוט אוכלים את בשר הדגים בעודם בחיים. זוהמת ההפרשות או חומרי ההדברה לא נשארים בכלובים - בדיוק בשביל זה שמו את הכלובים בים, כדי שהים "ינקה אותם" תמידית. שזו דרך אחרת לומר שהכלובים מפיצים בקביעות זיהום ביולוגי וכימי לים, כולל טפילים ומחלות קטלניות שמתפשטים במהירות לאוכלוסיות של דגים חופשיים.

Photos: Rewilding Argentina

במדינות כמו נורבגיה, צ'ילה ודנמרק עדיין מותר לכלוא דגי סלמון בכלובי פיטום - והדגים מהמדינות האלה, מגיעים כל הדרך מהכלובים שורצי הכינים עד לסופרמרקטים בישראל. עם זאת, גם במדינות אלה ניכרת חשיבה מחודשת בשנים האחרונות על הנזקים שגורמת התעשייה ביחס לתועלותיה. בקנדה, שבה גרמה תעשיית כלובי הסלמון בחוף המערבי לחיסול מהיר של אוכלוסיות דגי הסלמון בטבע (בעיקר בשל העברת נגיפים מהכלובים אל הבר) התחייבה הממשלה להוציא את כלובי הסלמון מהים עד 2025.

Photos: Rewilding Argentina

בואו נהפוך את הכלובים להיסטוריה בכל העולם: אומרים לא! לתעשיית הכלובים - בוחרים להוציא את דגי הסלמון מהצלחת!

למידע נוסף (באנגלית):

Argentina says no to salmon farming, Patagon journal, 30 June 2021

Argentina becomes first country to ban open-net salmon farming due to impact on environment, Independent, 9/7/21