הפצת מחלות מכלובי הסלמון

הפצת חיידקים ונגיפים מכלובי הסלמון המסחריים והדבקת דגי בר הפכה לאחד האיומים החמורים על המשך קיומם של דגי סלמון בטבע

כלובי הסלמון מהווים מדגרה להתרבות מחוללי מחלות ולהפצתם לדגי הבר. איור: https://www.essereanimali.org/en/fishtoo/

כלובי הסלמון מהווים בית גידול אידיאלי להתרבות מחוללי מחלות ולהפצתם. הצפיפות הגבוהה ורמות הסטרסט הגבוהות המאפיינות דגי סלמון בכלובים מסחריים הופכות את הלהקות לפגיעות מאוד למחוללי מחלות ומקלות על התרבותם, על אף התרופות הרבות והחיסונים הניתנים לדגים.

בשנת 1984 התגלתה בנורווגיה אנמיית סלמון זיהומית (ISAv) במדגרת סלמון. כ-80% מהדגים מתו בהתפרצות. נגיף ISAv מהווה כיום איום משמעותי על רווחיות גידול הסלמון האטלנטי, והמחלה שהוא גורם מסווגת כראשונה בחשיבותה ברשימת האיומים על בריאות הדגים של הנציבות האירופית. לצד אמצעים אחרים, גילויה מחייב השמדה מוחלטת של כל הדגים בחווה הימית. ISAv משפיע משמעותית על חקלאות הסלמונים בצ'ילה, נורווגיה, סקוטלנד וקנדה, וגורם להפסדים כלכליים עצומים לחוות נגועות. המחלה, ששיעורי התמותה של אוכלוסיות דגי בר הנחשפות אליה עלולים להתקרב ל-100%, מתפשטת באמצעות טפילים ודגים נמלטים אל דגי הבר.

נגיף HSMI, הגורם לדלקת בשריר הלב של דגים, התגלה לראשונה בכלובי סלמון בנורווגיה ב-1999 ומאז הוא מתפשט דרך ערוצי האספקה של התעשייה לאזורים מרוחקים כמו איסלנד, קנדה וצ'ילה. כיום הוא מהווה את גורם התמותה ה-3 בחשיבותו של סלמוני בר בחוף המערבי של קנדה, שהכלובים הוקמו בה לאורך מסלול הנדידה הטבעי שלהם.

בכתב-העת PLoS Biology פורסמה ב-2008 סקירת אוכלוסיות של חמישה מיני סלמון בסקוטלנד, באירלנד, בקנדה האטלנטית ובקנדה הפסיפית, על רקע הירידה הדרמטית בשכיחות מינים אלה מסוף שנות ה-80. החוקרים השוו בין אוכלוסיות הסלמון שעוברות בנדידתן ליד חוות כלובים לאוכלוסיות שנמצאות הרחק מחוות כאלה, והתוצאות חד-משמעיות: רמת ההישרדות של האוכלוסיות שבאזור הכלובים נמוכה יותר, ובמקרים רבים היא נופלת מ-50%. בסביבת חוות גדולות, צמצום האוכלוסייה גדול יותר.

מפת דגי סלמון בטבע ובתעשייה המראה כי עיקר התעשייה היא בנורבגיה, צ׳ילה וסביב בריטניה

נגיפי הכלובים שמחסלים את סלמון הבר

הסרט (44 דק') של WildLife Channel סוקר את הצניחה הדרמטית במספר דגי הסלמון בצפון מערב אמריקה (מקום המחיה הטבעי של 7 מתוך 8 מיני הסלמון בעולם) ואת טיב הקשר בינה ובין הקמת כלובי הסלמון בנתיבי ההגירה של דגי הבר. הוא מראה כיצד רק ועדת חקירה ממשלתית שהוקמה בקנדה הצליחה לחשוף לעיני המצלמות והציבור את מסע ההשתקה וההסתרה שמנהל משרד החקלאות הקנדי נגד מחקרים ומדענים שחושפים כיצד טפילים ונגיפים מכלובי הדגים המסחריים משמידים את חיי הבר.

שנת 2019 היתה השנה בה חזרו הכי פחות דגי סלמון לחופי קנדה הפסיפית בהיסטוריה המתועדת. סלמוני בר רבים התגלו מתים וצהובים - בשל כשל של הכבד שגרמו נגיפי PRV המופצים מכלובי פיטום הסלמון.

סלמון בר שמת לאחר כשל של הכבד שנגרם מנגיפי PRV המופצים מכלובי הסלמון

 הרצאה מומלצת: Disease and Pathogens in Wild and Farmed Salmon (זמינה ביוטיוב) – ד"ר קריסטי מילר על ממצאיה בנוגע לנגיפים קטלניים שמועברים מדגי סלמון בכלובים לדג סלמון הבר ומביאים להשמדת אוכלוסיות ימיות של דגי סלמון - ושל מינים התלויים בהן.

מקורות להרחבה

תרשים מדעי - השפעות סביבתיות של כלובי הסלמון